• Pierwszy

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

 • Drugi

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

 • Trzeci

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

 • Czwarty

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

 • Piaty

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

Czwarty numer czasopisma"Polityka Surowcowa" jest już dostępny on-line. Dominującym tematem jest poszukiwanie i wydobycie surowców mineralnych.

Ważnym punktem polityki surowcowej jest określenie listy potrzebnych surowców, w tym podział na surowce kluczowe, krytyczne i strategiczne. To, jaki surowiec się znajdzie się na tych listach, zależy od prognozy zapotrzebowania i trendów w rynku surowców. W numerze przedstawiono konkretne propozycje poszczególnych grup surowców.

Jak wpłynie gospodarka o obiegu zamknietym i technologie niskoemisyjne na rynek surowców? Czy Unia Europejska jest zależna od surowców z zewnątrz? O trendach, nowych technologiach i dekarbonizacji można przeczytać w artykule „Globalizacja i stan środowiska wymusiły politykę surowcową”.

Z ostatnich doniesień wynika, że do Polski popłynie statkami skroplony gaz ziemny z USA. Jest to dobry krok w kierunku dywersyfikacji dostaw. A jak wygląda wydobycie węglowodorów u nas i co można zrobić, aby je poprawić? O tym przeczytać można w artykule „Wpływ polityki surowcowej na liczbę odwiertów".

Rok 2018 obfitował w wydarzenia związane z głębokomorskim górnictwem, w których Polska nie tylko uczestniczyła, a także była ich gospodarzem. Odbyły się u nas warsztaty i spotkania Międzynarodowej Organizacji Dna Morskiego. Możemy mówić o sporym postępie w tej części geologii. Zapraszam do przeczytania wywiadu, jaki przeprowadziliśmy z byłym prezydentem rady Organizacji – Arielem Fernandezem.

Polecamy także tekst o zagadnieniach polityki surowcowej i bezpieczeństwa energetycznego. Budowanie regionalnych systemów energetycznych wydaje się dobrym krokiem w kierunku transformacji energetyki - na przykład system gazu zaazotowanego z Wielkopolski. Z kolei w dziale „Służby geologiczne na świecie” – tym razem opisano służby Szwecji i Austrii.

Zachęcamy wszystkich do przesyłania tekstów i artykułów do redakcji "Polityki Surowcowej" (Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).


Życzymy przyjemnej i ciekawej lektury.


Cały numer: Polityka Surowcowa, Numer 4

INFORMACJEStrona główna
O PSP
Zespół PSP
Aktualności
Galeria
Informacja o cookies
Deklaracja dostępności

KATEGORIESurowce mineralne Polski
Centralna Baza Danych Geologicznych
Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce
Polityka Surowcowa Państwa

KONTAKTMinisterstwo Środowiska
Departament Polityki Surowcowej i Analiz
tel. (22) 36-92-796, faks (22) 36-91-145
psp@mos.gov.pl

 

  Wsparcie działań Głównego Geologa Kraju w zakresie prowadzenia Polityki Surowcowej Państwa (PSP) w latach 2017-2018, zadanie: Upowszechnianie i promocja narodowego potencjału surowcowego w kraju i za granicą oraz kształtowanie relacji z interesariuszami polityki surowcowej państwa