• Pierwszy

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

 • Drugi

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

 • Trzeci

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

 • Czwarty

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

 • Piaty

  Polityka Surowcowa Państwa \ PSP
  Bogactwo i zrównoważony rozwój

W środę 17 października 2018 r. w Warszawie odbyła się kończąca konferencja przygotowywanej Polityki Surowcowej Państwa (PSP).

Konferencja podsumowała dotychczasowe wniesione uwagi w oparciu o cykl regionalnych konferencji konsultacyjnych, które odbyły się w 11 miastach Polski. 

W konferencji wzięli udział m. in. wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, minister energii Krzysztof Tchórzewski oraz wiceminister finansów i Szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś. Krzysztof Tchórzewski podkreślił wspólny mianownik polityki energetycznej i surowcowej. – Polityka Energetyczna zazębia się z PSP. Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego zależy od właściwego wykorzystania własnych surowców energetycznych – powiedział minister energii. Z kolei Marian Banaś powiedział, że PSP jest elementem rozwoju gospodarczego kraju. Ważnym aspektem jest walka z szarą strefą, także w gospodarce surowcami. Dlatego w lutym tego roku podpisano porozumienie między Ministrem Środowiska i Szefem Krajowej Administracji Skarbowej w sprawie współdziałania w zakresie ograniczenia nielegalnego wydobywania i obrotu bursztynem. Zakłada ono m.in. wzajemne przekazywanie informacji oraz wymianę  wiedzy i doświadczeń pomiędzy ministerstwami oraz podległymi im podmiotami.

W ramach PSP będą realizowane programy wykonawcze. Funkcjonującym już programem jest Program Rozpoznania Geologicznego Oceanów PRoGeO, który został uchwalony przez rząd w 2017 roku, a w ramach jego Polska podpisała w lutym tego roku kontrakt na poszukiwanie polimetalicznych siarczków masywnych na Atlantyku. Włącza to nasz kraj do elitarnego grona państw, które będzie miało dostęp do wartościowych pierwiastków. Polimetaliczne siarczki masywne zawierają wysokie stężenia: miedzi, ołowiu, cynku, złota, srebra oraz pierwiastków użytecznych technologicznie, takich jak: bizmut, german, ind czy selen. Kolejny działający program kładzie nacisk na rozwój  polskiej geotermii, która przyczyni się do lepszej jakości powietrza. W tym względzie prowadzone są prace poszukiwawczo-badawcze wód termalnych. W ciągu dwóch lat udało się uruchomić 10 instalacji geotermalnych, a kolejnych 10 projektów będzie realizowanych wkrótce.

Panel dyskusyjny poświęcony energii geotermalnej

Ponadto Ministerstwo Środowiska poinformowało o zmianie w podatku od wydobycia niektórych kopalin, która została przyjęta na posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek i będzie dalej procedowana w Sejmie. Przedsiębiorca będzie mógł odliczyć od podatku darowizny dokonane na rzecz jednostek samorządu terytorialnego, jednak w wysokości nie wyższej niż 5 proc. podatku. W ramach polityki surowcowej kompleksowo reformowane jest także Prawo geologiczne i górnicze. Przypomniano o nadal działającej skrzynce mailowej Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., na którą jak do tej pory wpłynęło wiele uwag, od łącznie 57 podmiotów.

Tekst: Jarosław Chilmon

Zdjęcia: Paweł Derkowski

Patronat medialny

  

INFORMACJEStrona główna
O PSP
Zespół PSP
Aktualności
Galeria
Informacja o cookies
Deklaracja dostępności

KATEGORIESurowce mineralne Polski
Centralna Baza Danych Geologicznych
Bilans zasobów złóż kopalin w Polsce
Polityka Surowcowa Państwa

KONTAKTMinisterstwo Środowiska
Departament Polityki Surowcowej i Analiz
tel. (22) 36-92-796, faks (22) 36-91-145
psp@mos.gov.pl

 

  Wsparcie działań Głównego Geologa Kraju w zakresie prowadzenia Polityki Surowcowej Państwa (PSP) w latach 2017-2018, zadanie: Upowszechnianie i promocja narodowego potencjału surowcowego w kraju i za granicą oraz kształtowanie relacji z interesariuszami polityki surowcowej państwa